Contents
How long will apple pie moonshine last?
How long does flavored moonshine last – It all depends on how you store your apple pie moonshine. In an airtight container, it should last 3 – 4 months in the back of your refrigerator. If you seal your jars properly in your mason jars, they can last up to three years.
How much does it cost to make an apple pie?
As U.S. consumers finalize their Thanksgiving menus, they might be curious to know how much ingredients will likely cost. If a homemade apple pie is on the menu, consumers can expect to pay about $7.32 for the ingredients, more than half of which ($4.22) is for apples.
The same pie ingredients cost about $6.75 last year, meaning the total cost is 8.4 percent higher this year. The cost increase is driven by the price of Granny Smith apples, which increased from an average $1.26 per pound in October 2020 to $1.41 per pound in October 2021. Sugar, eggs, butter, and lemons also increased in price over the same period, while flour prices decreased.
If the apple pie is served a la mode, plan to factor in an additional $0.31 per scoop, the same price as in 2020. USDA, Economic Research Service used average price data from the U.S. Bureau of Labor Statistics and USDA, Agricultural Marketing Service Weekly Advertised Fruit and Vegetable Retail Price data to derive the cost for the ingredients of an apple pie.
Food Markets & Prices Consumer and Producer Price Indexes Food Prices, Expenditures, and Establishments
Is it cheaper to buy or make a pie?
It’s cheaper. Flour and butter, sugar and spices, nuts and fruits — pie costs can add up quickly. For a comparable price (or cheaper), you can find a high-quality pie that’s as tasty as anything you’d bake in your kitchen.
How much is apple pie in America?
Pie is a time-honored staple of Thanksgiving around the country.U.S. consumers baking a homemade apple pie this year can expect to pay about $8.76 for the ingredients, an increase of about 19.5 percent from 2021. Prices increased for all ingredients. Apples comprised about half the cost of a pie ($4.56), and prices for Granny Smith apples increased from an average $1.41 per pound in October 2021 to $1.52 per pound in October 2022.
- Prices increased the most for eggs (90.0 percent) and flour (34.6 percent), but rising butter costs had the largest impact on the total, adding an additional $0.68 to the cost of a pie between 2021 and 2022.
- If serving the apple pie a la mode, ice cream adds $0.36 per scoop.
- The most recent average price data are from October; prices for Thanksgiving week may vary.
For example, savings may occur if grocers offer holiday discounts. USDA, Economic Research Service (ERS) used average price data from the U.S. Bureau of Labor Statistics and USDA, Agricultural Marketing Service Weekly Advertised Fruit and Vegetable Retail Price data to derive the cost for the ingredients of an apple pie.
Food Markets & Prices Consumer and Producer Price Indexes Food Prices, Expenditures, and Establishments
What is the cost of pie?
Chart: Cost of Homemade Pie Per Slice
# of slices | 6 | whole pie |
---|---|---|
apple with Miyoko | $1.64 | $9.83 |
apple with EB | $1.21 | $7.23 |
crust with Miyoko | $0.94 | $5.65 |
crust with EB | $0.51 | $3.05 |